Защо пък не? Хайде вместо да контрирам на инат, да се пробвам да систематизирам аргументите, така че човек да не може да не се съгласи с мен
- Многофазовото спане ти дава възможността в рамките на едно денонощие да си буден, бодър и работоспособен над 20 часа!
- Достъпен си до целия свят (почти) денонощно! Ако outsource-ваш някаква услуга или въобще работиш с клиенти или партньори от САЩ или Източна Азия, това е шансът ти да комуникираш на живо с тези хора, а не чрез обмяна на писма. Търгуваш с акции на бразилската борса? Идеалния вариант за тебе! Работиш като самоенаета единица, която независима от други хора върши работата си вкъщи? Нощно време никой няма да те притеснява да си свършиш работата (няма чатове, няма писма, няма RSS feed-ове). Стартираш нов бизнес и тепърва трябва да планираш цялостния план за действие, да дефинираш вътрешните процеси, да правиш пазарно проучване за своя сектор, да налагаш бранда си сред интернет обществото? Ти така и така спиш по 4 часа. Няма да е голяма разликата.
- Дремките няколко пъти в денонощието позволяват да се изчиства по-често съзнанието, което води до по-голяма отпочиналост както и много по-лесно постигане на фокус върху работата, която се върши.
- По-честото постигане на REM етап на съня води до повишаване на работния капацитет на мозъка, както и на усвояването на знанията, придобити през деня. Второто твърдение е извод от изследвания на американски учени (така казано звучи малко банално, нали?). А що се отнася до капацитета – REM е фазата на съня, в която мозъчните вълни са с най-висока честота, т.е. мозъкът е най-активен, ПОНЕ колкото когато човекът е в будно състояние. Всички сме чували за теорията, че човекът ползва по-малко от 10% от капацитета на мозъка си. Е познайте какво се случва при постоянно натоварване на мозъка с висока честота на вълните.
- Многофазният сън води до по-дълъг живот. Нека го докажа! Обикновения човек прекарва 8 часа от денонощието в сън => 1/3 от живота му си заминава в сладки сънища. Uberman е популярен режим, при който се спи само 2 часа на денонощие – 4 пъти по-малко от обикновенния човек. Тогава човек проспива едва 1/12 от денонощието, съответно и от съня си. За 9 години обикновения човек проспива 3 години, а uberman – 9 месеца! Това са 2 години и 3 месеца будно състояние, вместо заспало! Цялото твърдение за дългия живот е вярно, разбира се, ако приемем, че дължината на живота се мери в това колко време сме били съзнателни и сме правили нещо смислено, а не колко точно дни сме били в наличност на земята.
- Многофазовият сън е една добра причина да спреш алкохола и кофеиновите напитки, предвид че те сериозно пречат на качеството на съня като цяло. Съответно имаме предпоставка и за по-здравословен начин на живот, нали?
- Многофазовият сън върви ръка за ръка с по-лекото и по-честото хранене, което то своя страна забързва метаболизма, облекчава храносмилателната система и дава възможността на човека да се възползва на максимум от храната, с която се храни.
Не бях ли достатъчно убедителен? Скоро ще се сетя за още аргументи и ще ги добавя тук. Можеш да следиш темата, както и да си дадеш своето мнение по въпроса, вярвам, че ще бъде полезно и други да го видят!