Радвам се, че ще правиш нов курс и с удоволствие ще ти дам обратна връзка, още по време на курса си мислех, че ще е добре да го направя, но като че ли не остана време или просто така се случи.
И тъй… относно програмата, за мен беше ок. Темите си вървяха последователно, бяха включени основни неща, които са необходими, за да навлезе някой, който няма никаква идея от wordpress. В тази посока нямам забележки, но и като човек, които все още не е навлязал кой знае колко, може би мнението ми в това отношение не е меродавно, защото нямам поглед какво друго е можело да се включи :)
Относно начина на преподаване, мога да те критикувам много, но и знам колко е трудно човек да намери по-ефективен начин на преподаване. Та по този въпрос, лично аз винаги съм намирала преподаването тип лекционнен формат за недостатъчно ефективно, неангажиращо участниците и в крайна сметка малко или много скучно. Обикновено, ако след това не преговориш или упражниш информацията (например поради липса на време) в главата ти не остава почти нищо. Струва ми се, че малко повечко практически упражнения по време на самия курс, а не вкъщи, ще е доста по-полезно. Забелязала съм също, че информация, която е поднесена след като си се поблъскал сам над даден проблем, остава доста по-сериозен отпечатък в паметта ти. Т.е. моето предложение е, ако е възможно и ако намериш начин, да увеличиш практическите задачки и занимания по време на лекцията и да съкратиш времето, в което ти говориш, а хората те слушат. Може би те биха могли вкъщи да си прочитат теоретичната част, онези слайдове с инфо бяха също много полезни, а когато са с теб направи така, че да те ползват на практика. Последните пъти например се чудех защо изобщо си влача компа :)
Друг проблем, който обаче не е твой… беше историята с домашните. Курсът вървеше доста бързо и стегнато, обаче ако човек няма време да се занимава вкъщи, поради същата тази скорост много лесно можеше да изостане, да не успее да си направи домашното и съответно да загуби желание да дойде на следващата лекция, защото ще се чувства като ученик, който идва неподготвен за часа :) Аз имах такива преживявания на няколко пъти и ми беше трудно да се накарам да дойда, особено след като установих колко полезна работа вършат слайдовете с обобщения на лекциите. Дори си мислех, 4е мога просто като ми остане време да седна и да чета, да се ровя тук там и да разбера нещата, които ми липсват, не са ми ясни или не знам как да направя.
В същата връзка ми е интересно колко човека в крайна сметка дойдоха на представянията на сайтовете, които са направили. Освен, че не бях в София на обявената дата, аз нямаше да имам готов сайт и това би ме спряло да дойда на лекцията, която доста ме интересуваше. Защото все още не знам как да си метна творетнието на адреса, който си имам запазен за сайт :)
Еми за сега не се сещам друго и единствено съвета ми е, да разчупиш малко повечко нещата, да си размърдаш въображението и да измислиш начин да накараш хората да си размърдат от своя страна мозъците, да се запалят и да разберат, че няма нищо сложно, просто трябва малко постоянство :)
Какво може да се подобри на един обикновен обучителен курс?
Малко за контекста – това ми го писа една студентка, на която преподавах WordPress в един от първите ми, не до там изкусурени курсове (като че ли 2011-та). Пиша го тук, за да си напомням какви неща правят впечатление на хората и имат значение, когато става въпрос за обучение.
Не редактирам, не удебелявам и не коментирам. Само пожелавам на всеки, занимаващ се с нещо подобно да получава откровена градивна критика като тази, защото това страшно много помогна за следващия такъв курс, който направихме 2012-та в init Lab.