До преди малко си хортувахме с разни хора в irc за многофазовото спане и как все не успяваме да го докараме до нещо смислено. Спомних си проблемите, които ми пречеха при предишния опит да стигна до някакъв резултат, заради което ми просветна че в момента е идеалния ми шанс да изпробвам отново цялата система. Стоя вкъщи по цял ден, нямам никой друг около себе си освен брат ми, нямам срещи с клиенти, а ако поискам да имам – ще са когато аз реша, и доста същественото – сам съм в леглото, съответно мога да се будя когато и по колкото си пъти искам.
Цел (както и предишния път):
За до края на първата седмица си поставям за цел да установя стабилен режим на дремките и да не варират в повече от около 30 минути от предварително дефинираните рамки. Сиреч обедното спане няма да се движи между 12 и 14, а ще бъде между 13:30 и 13:30 (началото му).
Поставям си за цел и да докарам най-после REM (Rapid Eye Movement) етапа на съня в дремките си. Чета, че други хора успяват за близо седмица, защо пък и аз да не успея. В момента преобладават плитки дремки от първи или втори етап и тук таме някой сън, сиреч REM.
Поставям си за цел докато се върна в България (10-ти февруари) да съм валидирал възможността да работя и да отпочивам нормално в режим на 2 дремки от по 50 минути през нощта и една следобеда. Не съм сигурен, че в България ще мога да продължа с този режим, но ако успея да го докарам до Proof of Concept, ще е супер.
Режимът е по предложение на dancho от #marla в irc.ludost.net, който каза, че за по-малко от седмица се е адаптирал, а е изкарал 4-5 месеца така.
Научените уроци (от първия експеримент):
- винаги си подготвяй МОЩНО събуждане, поне няколко аларми;
- слагай телефона в самолетен режим и при най-малката вероятност някой да те потърси по време на дрямката;
- не пропускай и не отлагяй дрямка! Адаптираш ли се, нататък ще имаш време за динамика.
- уплътнявай си нощното време, планирай го предварително и си намирай занимания;
- веднага след алармата скачай на крак;
- отбелязвай си в таблица точно време на лягане, ставане и тонусът с който си лягаш и се събуждаш;
- (бонус за докарване на ясни сънища) записвай си сънищата, които си спомняш;
Режим:
По сумарна продължителност на съня за 24 часа се приближава до Dymaxion и Uberman, докато по структура малко напомня на Everyman, макар че до сега не бях чувал за два големи блока на един малък:
- лягам в 1:30 и ставам в 2:20;
лягам в 5:30 и ставам в 6:20;Лягам в 6:10 и ставам в 7:00;- лягам в 13:30 и ставам в 13:55;
Начало: 28-ми януари, 2013
(Предполаган) Край: 10-ти февруари, 2013
П.П. Блогнах веднага, след като ми хрумна, за да не се откажа след първото денонощие, каквато ми е обичайната практика.
chovek tva si ne e rabota kak she spish po tolko malko vreme
Преди няколко години бях пробвал нещо подобно, така че не е чак толкова невъзможно. В конкретния случай ще пробвам нов режим, който до сега не съм чувал друг човек да е правил освен този, с когото говорих… та ще видим :)
Според мен сумарно ти е малко времето за сън, струва ми се по-разумно да е към 5 часа примерно…
Генералната концепция не е да се спи “просто по-малко”, а да се промени режимът на работа на мозъка, така че с много по-малко време в леглото да се постига същия, че и по-добър резултат на мозъчна активност през останалата част от времето. За това е и неуместно сравнението с монофазен сън еди-колко-си часа.
Какво става към днешна дата ? :)
Седят едни логове вкъщи от последния експеримент, който завърши много неуспешно след 4-тия ден. Ясният знак беше, че съм избрал грешния режим. В един момент ще взема да ги публикувам :)